Nerede O Eski Bayramlar..

Bayramın ikinci günü.  Kalabalık çoluk çocuk geçiyor. Bu duruma bir tek Berat alışamadı . Uyku düzenimiz alt üst oldu.  Geçici bir süreç olduğu için fazla takılmıyorum üstünde.

Bayramların en güzel yani sevdiklerinle birlikte olmak. Akşamları tavşan kanı demli bir çayla yapılan sohbetler. Işte en güzel an. Günün yorgunluğu akar gider. Sohbetler edilir gülünür şakalar yapılır.  Işte bunu seviyorum. 
Çocukluğumda arkadaşlarla toplanır kapı kapı gezerdik. Meyveli sütlü şekerlerimiz olurdu.  Kapıya gelen çocuklara çikolata verilmezdi zaten pahalıydı. Bi de çoluk çocuğa verilip israf edilmezdi. Gün sonunda herkes torbasındakileri ortaya döker tek tek sayılırdı. Pay edilirdi  sonrada afiyetle yenirdi. O şekerlerin  tadını bir daha hiç bulamadım . O şekerlermiydi gerçekten lezzetli olan yoksa çocukluk muydu anı güzel yapan.  Yediden yetmişe herkes kendi çocukluğu ve gençliğinden en güzel zamanlarmış gibi bahseder. Siz bilmezsiniz bizim zamanımızda diye başlayan cümleleri hep duyarız hatta yeri gelir bizde bizden küçüklere kullanırız. Aslında o zamanı güzel yapan bizim çocukluğumuzdur. Heryer oyun sahasıdır. Plastik topun kokusudur bizi büyüleyen. Avucumuzdaki lirayı sımsıkı tutup elma şekerciyi beklemektir en güzel bekleyiş. Akşam ezanında evde ol nidalarıdır kulaklarımızda çınlayan. O zamanda da  pazar pahalıdır kiralar yüksektir. Her ay ödenecek faturalar vardır. Geciken maaşlar , ay sonunu nasıl getireceğiz telaşları vardır.  Ama biz bunları bilmeyiz bilsekte kara kara düşünmeyiz.  Diğer mahalleyle yapacağımız maçtır bizim kafamızı meşgul eden.   Işte bu yüzden herkes çocukluğundan özlemle bahseder.  
Su an sıkıntılardan biraz olsun uzaklaştırır bizleri. Hatırlarız, tebessüm ederiz.  Varsa resimlere bakarız . Sonra birşey bizi tutup geri getirir.
Ben hiç bir zaman hani küçükken büyümek isteyen çocuklardan olamadım. Ileri görüşlü olduğum söylenemez sanırım fazla duyarlı bir çocuktum. Büyüklerin derdini hisseder üzülürdüm.  Çocuk kalmayı istedim her zaman.

Konuyu fazla dağıtmışım. Toparlamak için oldukça geç bir saat ve bende oldukça yorgunum. O zaman şöyle bitireyim ; nerede o eski bayramlar….

Sen Aşksin oğlum…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s