Berat’ın Ev Okulu Maceraları

        Uzun zaman olmuş yazmayalı. Bu süre içinde biz hiç boş durmadık. Anneannemize gittik. Bol bol gezdik. Oyunlar oynadık.  Bir de ufaktan ufaktan evde montessori sistemine başladık. Berat çabuk uyum sağladı. Onu sıkmadan tamamen eğlenerek güzel aktiviteler yaptık. Zaten amaç da eğlendirerek duyularını açmak.

 

Evde daha neler yapılabilir diye araştırma içine girdim. oldukça fazla dosya oluşturdum. Arşivim bayağı genişledi yani. bu sefer de hangisini yapsam derdi başladı. 

 

Materyal biriktireceğim diye de hiç bir şeyi çöpe atmıyorum. Ee böyle olunca da bir köşede yığılı halde bekliyorlar. Geçtiğimiz hafta biten peynir kutusunu nasıl değerlendiririm dedim. Kapağını ocakta ısıttığım bıçağın ucuyla deldim. Delikler belirgin olsun diye beyaz kağıt yapıştırdım . bir iki kürdanı deliklerden ben attım Berat gerisini getirdi.  Ara ara önüne getirdiğimde kürdanları tek tek içine atıyor . sıkılınca sallamaya başlıyor kutuyu. Çıkan ses hoşuna gidiyor.

 Görsel

2. aktivitemiz cevizleri transfer ettik. Bunu da başarıyla uyguladık. Sıkıldığımızda dağıttık ortalığa. Parkelerde güzel ses çıktığını fark etti ve özellikle parkenin üstüne atmaya başladı.

 Görsel

3. aktivite duyusal şişe. Bu şişe yarısına kadar su doluydu ve Berat’ın sürekli elindeydi. Bende gıda boyası katıp kırmızı renk yaptım. Biraz sıvıyağ, sim, ve boncuklar attım. Beyimiz bu halini hiç beğenmedi direk yere savurdu. Bir daha elne almadı. Sade halini daha çok sevmişti anlaşılan. İlerleyen zamanlarda tekrar çıkartılmak üzere bir köşeye kaldırıldı renkli şişemiz.

 Görsel

4. aktivite köpük tabağa kürdan batırıp çıkarmaydı. Dı diyorum çünkü bu da amacına ulaşamadı. Birkaç kürdanı batırdıktan sonra tabağı ağzına götürdü. Dişledi , ısırdı , parçalar koparıp yere attı . ve tabağımızın son hali.

 Görsel

Gündüz uykuları arasında yeni oyunlar hazırlayayım istiyorum ama aksi gibi uyumamaya başladı. Bu yazıyı bile zor yazdım. 11. dişi çıkartıyor ve damakları şiş. Acısından uyku uyuyamıyor yemek yiyemiyor. Artık o iyi olsun da önümüzde vakit bol. Allah’ın izniyle her şey yapılır. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s