Pirinç Deneyi

de46cb21-0cb8-4a52-8f01-5984d0ebe119

 

Beratla bir deney yaptık. 3 kavanoz. Kavanozlarda aynı ölçülerde pirinç ve çeşme suyu var. Her gün bir tanesine ” seni seviyorum ” dedik. Birine “ sen aptalsın“(bunu sadece ben dedim) , Berat ise ” sen çok yaramazsın” dedi. Üçüncü kavanozla hiç ilgilenmedik. Ve gelinen sonuç bu. 3 kavanoz görüntü olarak birbirlerinden farklı değişime uğradığı gibi kokularında farklılaştı.

Japon Dr Masaru Emoto’ nun pirinç deneyi diye biliniyor. İnternette bununla ilgili onlarca deney var.

Biz bu deneyi Berata kötü sözlerin ne kadar tehlikeli olduğunu göstermek için yaptık ama kendimizde bir çok ders çıkardık.

Kendine dahi olumsuz kötü laf etmeyeceksin

Bir şeyi 40 kere dersen olurmuş der büyüklerimiz. Canlı olarak gördük bu deneyle.

Görüldüğü gibi nasıl kararmış yeşil etiketli pirinçler. Çıkardığı kokuda ona keza berbat kötü bir koku. Aramızda kalsın öfkeli olduğum günlerde çok ağır şeylerde söyledim.

İlgilenmediğimiz ise hepsinden farklı. Kokusu da öyle değişik. Daha çok olduğu yerde çürümeye gitmiş gibi. Fotoğraflardan net belli olmuyor tabi.

Güzel sözler söylediğimiz ise suyu temiz kaldı. Pirinçler  diğerlerine göre berraktı. Kokusu ise kötüleşmedi. Deneyi erken bırakmasaydık çimlenme de olabiliyormuş. Yani yeniden doğuyor yenileniyor.

Güzel düşünelim. Güzel konuşalım. Sevgimizi gösterelim. İlgisiz kalmayalım.  Pilavlık pirinç bile iyi/kötü / ilgisizlik karşısında böyle tepki veriyorsa varın siz düşünün canlılarda nasıl etkiler kalıyor. Sadece insana değil canlı cansız herşeye saygılı olmalıyız.  Sevmeliyiz.  Bir kez geliyorsak bu hayata onu da hakkıyla yaşayalım. Bol kamu spotu içeren bir yazı oldu ama zaten bu deneyin amacı da buydu 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s